Lekkie i zdrowe grillowanie - to możliwe!
Z czym kojarzy się maj?
Z pewnością z maturami, kwitnącymi kasztanami i …. otwarciem sezonu na grillowanie! Od wielu już lat to właśnie w tym okresie rozpoczynamy biesiadowanie pod chmurką, a grillowanie stało się nieodłącznym elementem wiosenno-letnich spotkań w gronie przyjaciół, czy rodziny.
Dlaczego Polacy pokochali grilla? Odpowiedź jest prosta: dania przygotowane na ruszcie są pyszne, proste i szybkie do przyrządzenia. Czy są także zdrowe? Tutaj pojawiają się wątpliwości, które postaramy się rozwiać.
Co oznacza zwrot „zdrowe i lekkie grillowanie”?
Odkąd grillowanie stało się sportem narodowym Polaków, a karkówka na stałe wpisała się w „grillowe” menu, zaczęły pojawiać się wątpliwości, czy na pewno taka forma przygotowania potraw jest wartościowa i zdrowa dla naszego organizmu. Dodatkowo rosnąca z roku na rok świadomość Polaków na temat zdrowego odżywiania, skłoniła do poszukiwania takich przepisów, które sprawią, że potrawy z rusztu będą lekkie i zdrowe. Jeśli zatem chcemy utrzymać dietę, zrezygnujmy z czerwonego mięsa, szaszłyków z wieprzowiny, czy wspomnianej już karkówki. Równie pysznie będzie smakować z grilla dużo chudsze mięso drobiowe. Wspaniale sprawdzą się także ryby – wciąż niedoceniane i pomijane w codziennym jadłospisie. Zdrowe i lekkie grillowanie to także sposób przyrządzenia dań. Zamiast korzystać z gotowych mieszanek i kupna przyprawionego już mięsa, doprawmy je ulubionymi ziołami, które nie tylko podkręcą smak, ale korzystnie wpłyną na trawienie.
Dietetycy Ataku Smaku proponują przykładowe zdrowe menu na grilla:
- Kurczak lub indyk marynowany w jogurcie
- Pikantne skrzydełka kurczaka
- Ryba w ziołach
- Szaszłyki z cukinii, papryki i bakłażana
- Ziemniaki w mundurkach
Sposób grillowania ma znaczenie
Dobór menu to jedno, drugie to sposób, w jaki będziemy grillować. Wydaje się, że nie ma tu większej filozofii, rozpalamy, kładziemy na ruszt i gotowe. Nic bardziej mylnego! Najczęściej popełnianym błędem jest ułożenie mięsa bezpośrednio na ruszcie. Niestety tłuszcz, który spływa wówczas bezpośrednio na brykiet powoduje wydzielanie się toksycznych substancji. Aby tego uniknąć, najlepiej używać aluminiowych tacek. Co jeszcze ma znaczenie? Sam proces rozpalenia grilla. Najlepiej do tego celu sprawdzi się brykiet lub węgiel pochodzący z drzew liściastych. Nie należy natomiast używać lakierowanego drewna, kartonów, czy starych gazet, które podczas spalania również mogą wydzielić szkodliwe substancje.
Wybieraj produkty najwyższej jakości
Gdy przychodzi sezon na grillowanie, producenci żywności prześcigają się w propozycjach gotowych dań i potraw na ruszt. Są one zazwyczaj już przyprawione i zawierają mnóstwo konserwantów. Zdecydowanie lepiej zamiast tego, kupić dobrej jakości mięso ze sprawdzonego źródła, co do którego będziemy mieć pewność, że jest świeże i zdrowe. Unikajmy przecen i okazji, ponieważ niestety może okazać się, że mięso sprzedawane w dużo niżej cenie jest po prostu nieświeże.
Pamiętajmy, że na grilla nie należy też używać mięsa wcześniej przetworzonego, czyli np. gotowanego, pieczonego, duszonego, czy wędzonego. Jeśli decydujemy się na ryby, zajrzyjmy jej w… oczy: powinny być przejrzyste, a skrzela czerwone.
Postaw na domowe marynaty i naturalne zioła oraz przyprawy
Jeśli chcemy, aby nasze potrawy były smaczne i soczyste, warto je wcześniej odpowiednio przygotować. Domowa marynata z dobrej jakości składników nada naszemu mięsu, czy rybom wyjątkowego smaku i aromatu. Najlepiej, aby składała się z oliwy, przypraw oraz cytryny lub koncentratu pomidorowego – kwaśny składnik sprawi, że mięso będzie kruche i miękkie.
Przepis Ataku Smaku na domową marynatę do mięsa:
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- Sól i pieprz
- Ząbek czosnku
- Garść ziół prowansalskich
lub
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka musztardy
- Sól, pieprz
Pamiętajmy o prozdrowotnych właściwościach ziół. Doskonale do potraw z grilla sprawdzą się tymianek, rozmaryn, kumin, oregano czy kolendra.
Nie zapominaj o warzywach
Warzywa dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych, dlatego zalecane są w codziennej diecie. W związku z tym stanowią ważny element menu w dietach oferowanych przez catering dietetyczny Atak Smaku.
Warzywa doskonale sprawdzą się także na ruszcie a pomysłów na ich przygotowanie jest naprawdę wiele. Nie muszą być one tylko dodatkiem do mięsa, ale z powodzeniem mogą je zastąpić. Urozmaiceniem grillowego menu mogą być np. bataty. Te słodkie ziemniaki są proste w przygotowaniu i doskonale sprawdza się, jako grillowa przekąska. Wystarczy je pokroić i skropić oliwą. Dodatkowo można posypać je tymiankiem lub solą morską.
Innym warzywem, które sprawdzi się na grillu jest cukinia. Można skomponować z niej pyszne szaszłyki, dokładając paprykę, pieczarkę i cebulę. Innym pomysłem jest cukinia faszerowana. Możemy wypełnić ją nadzieniem z kaszy kuskus, kukurydzy i sera fety. Oczywiście obok warzyw grillowanych, warto pomyśleć o zdrowych i pożywnych sałatkach. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nie doprawiać ich ciężkimi sosami, a raczej postawić na lekkie dressingi na bazie jogurtu lub oliwy.
Zwróć uwagę na napoje, które wypijasz
Warto także zwrócić uwagę nie tylko na to, co jemy, ale także, co pijemy podczas grillowania. Kolorowe, gazowane i słodzone napoje to bomby kaloryczne niezalecane osobom, które są na diecie. Zdecydowanie lepiej postawić na wodę z cytryną i miętą, albo świeżo wyciśnięty sok z dodatkiem wody. Taki napój ugasi pragnienie i wspomoże naszą dietę. Pamiętajmy także, że kaloryczną pułapka w diecie jest też alkohol, więc jeśli zależy nam na utrzymaniu prozdrowotnych postanowień, lepiej z niego zrezygnować.
Masz pytania do oferowanych przez nas diet? Potrzebujesz konsultacji dietetycznej? Zapraszamy do kontaktu pod numerem tel. 887 020 457.